Ministerstvo turizmu a cestovného ruchu

Autor: Miroslav Morháč | 20.2.2008 o 11:11 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  2324x

Slovensko volajú aj tiger Európy a to hlavne kvôli jeho makroekonomickým výsledkom. Ak už nie sme, tak čoskoro budeme prvý na svete vo výrobe automobilov na počet obyvateľov. Montuje sa u nás obrovské množstvo televízorov či počítačových monitorov. Vypadá to tak, že všetky odvetvia zažívajú zdraví boom. Prečo teda nie turizmus! Prečo nedokážeme využiť potenciál daný od prírody, jedinečnosť ľudových tradícií, krásu našich hradov a zámkov, či bohatú históriu slovenského ľudu? Prečo na Slovensko neprichádza viac turistov?

Na konci roka 2006 sa konečne začalo uvažovať o zriadení ministerstva turizmu a cestovného ruchu. Malo byť zriadené v druhej polovici roku 2007. Je skoro koniec februára 2008 a po ministerstve akoby sa zem zľahla. Pravdepodobne sa páni politici v našej koalícii nedokázali dohodnúť, komu by pripadla čisto nová ministerská stolička. Propagácia turizmu a cestovného ruchu teda prischla slovenskej agentúre cestovného ruchu (SACR). Agentúre, ktorá má s menej ako 80 pracovníkmi roztočiť turizmus na Slovensku na úroveň priemyslu, prilákať zahraničných turistov a primäť ich k tomu, aby u nás prespali viac ako jednu noc a nechali tu aj nejaký groš. Aj napriek tomu, že tu máme na pomerne malom priestore situované množstvo turistických atrakcií, zahraničných turistov veľmi nepribúda. A tí čo sa sem zatúlajú, tak väčšinou ostanú v Bratislave alebo nanajvýš v Tatrách.

Turizmus je obrovský priemysel všade na svete. Ľudia radi cestujú a spoznávajú nové kúty sveta. Francúzsku riviéru, historický Egypt, pretechnizované Japonsko, mrakodrapy v Hongkongu, velký kaňon v USA (Great Canyon), či čínsky múr v Číne ( kde inde). Slovensko sa musí dostať na zoznam svetových destinácií ak chce profitovať z tohto odvetvia. Vláda by mala okamžite zriadiť nové ministerstvo, ktorého úlohou by bola celosvetová propagácia turizmu v našej krajine, vytváranie podmienok na zlepšenie a skvalitnenie turistických služieb na Slovensku, či zriadenie celoslovenskej informačno-infraštruktúrnej siete turistických zariadení Slovenska. Prečo by sme aj na Slovensku nemohli ponúknuť luxusné ubytovanie na hradoch a zámkoch z minulého tisícročia, spraviť z nás svetovú veľmoc v počte sprístupnených jaskýň, usporiadať supervytrvalostnú súťaž Slovakiathlon či prilákať zahraničného investora, ktorý by v strede krajiny postavil najväčší zábavny park v Európe? Prečo u nás Hollywood nenakrúti nejaký kvalitný film, ktorý by širokému svetu predstavil Slovensko lepšie ako horror Hostel? Prečo sa Slovensko nezúčastnilo Expa 2005 v Japonsku? Prečo Slovensko nezorganizuje nejaké celosvetové podujatie, a to nemám na mysli zraz včelárov?

Na svete je nová stránka slovakia.travel, ktorá nás prezentuje ako malú veľkú krajinu. Stránka nie je zlá, lenže škoda, že sa nenachádza na slovakia.com. Tu však niekto asi do roku 1997 spal a tak si ju uchmatla firma Pro Region Slovakia, ktorá na nej momentálne zarába (ale propaguje Slovensko). SACR vyprodukovala reklamné spoty, ktoré majú podporiť zahraničný turizmus na Slovensku. Musím však povedať, že mňa až tak veľmi nezaujali a masívnemu prílevu zahraničných turistov asi tiež nepomôže, že boli vysielané iba v krajinách V4.

Dúfam, že Slovensko bude zastúpené tradičným slovenským domom na letnej olympiáde v Pekingu, výstave Expo 2008 v španielskej Zaragoze či tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji v kanadských mestách Halifax a Quebec. Tak či onak, je načase aby sa Slovensko zobudilo a začalo investovať aj do toho, čo nám tu za 15 rokov ostane a neodíde do krajín s lacnou pracovnou silou a ešte menšími daňami. No a aby to bolo pekne koordinované, zriaďme už konečne to ministerstvo turizmu a cestovného ruchu. Však ho má aj Mongolsko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?