Obama Barack - nový prezident USA

Autor: Miroslav Morháč | 13.2.2008 o 11:11 | Karma článku: 9,58 | Prečítané:  3766x

Na konci minulého roka sa pomaličky ale iste začali črtať kandidáti na ďalšieho prezidenta USA. Už je iba málo tých, ktorí by ešte stále obhajovali Georga Busha a jeho expanzívne vojenské úlety okolo sveta, či by si žiadali jeho znovuzvolenie. Tu mali američania rozum, keď zaviedli pravidlo dva krát a stop. Po ôsmich rokoch republikánskeho rozhadzovania peňazí bude s najväčšou pravdepodobnosťou prezidentom kandidát demokratickej strany. Hillary Clinton - manželka populárneho Billa Clintona, či Obama Barrack - Afro-američan ?

Spočiatku som bol za Hillary. Však už raz v bielom dome bola a nikomu pod stolom nevyfajčila, naopak dokázala odpustiť svojmu manželovi - hriešnikovi. Aj ona možno pomohla správne spravovať štátnu kasu počas Billovho prezidentovania, veď za jeho vlády bolo USA vo fiškálnom prebytku. Pravdepodobne by nezačínala s každým vojnu, keby nemala žiadne dôkazy o zbraniach masového ničenia a možno by aj troška sprísnila enviromentálne limity v krajine, ktorá je najväčším znečisťovateľom prírody na svete. Som muž, ale myslím si, že žena v bielom dome by bola jednoznačne prínosom. Mužov tam už bolo 43 a niektorí nanešťastie aj dvakrát. Je čas na veľkú zmenu. Bude to však prvá žena, či prvý afroameričan. Obama Barack si začal viac a viac získavať moje sympatie po super utorku, keď sa volilo v 22 amerických primárkach. Po nich bol ešte za Hillary, no po dnešku je to už opačne. Nejdem tu vysvetľovať pomerne komplikovaný systém hlasovania v USA, no Obama momentálne tesne vedie pred Hillary. Za masívnej podpory takých osobností ako Jodie Foster, Paul Newman, Tom Hanks, Will Smith či Oprah Winfrey sa týchto primárnych volieb zúčastňujú rekordné počty američanov. A čoraz viac sa ich prikláňa na jeho stranu. Ak to takto pôjde ďalej, tak už čoskoro bude mať dostatočný počet hlasov na hlavného prezidentského kandidáta za demokratickú stranu. Jeho program zahrňuje začatie postupného sťahovania jednotiek z Iraku ihneď v januári, zlepšenie zdravotného poistenia, tvrdšie zákony ohľadne zbraní pre jednotlivcov či uzákoniť Bushom zakázané občianske zväzky osôb rovnakého pohlavia (civil union) a nový antidiskriminačný zákon. Podľa toho terajšieho môžu vo väčšine štátov USA stratiť ľudia za svoju sexuálnu orientáciu prácu.

Je toho oveľa viac, prečo momentálne držím palce práve jemu. Verím, že sa stane prezidentom USA a Hillary bude jeho viceprezidentkou. Spolu z nich bude veľmi dobrý tandem.

PS: Prečo sa tak starám do toho, kto bude prezidentom v USA, prečo nie niekde inde vo svete alebo doma? Žijem v Kanade a američanov nemám vôbec v láske, bohužiaľ táto krajina výrazne ovplyvňuje chod celého sveta. Preto je veľmi dôležité, aby jej už nevládol ropný magnát, ktorý si myslí, že mu patrí celý svet. Rád by som bol, keby Kasparov nahradil Putina, ale tam je zmena ešte ďalej ako v USA. No a doma treba vymeniť celý aparát. Ale o tom niekedy nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?